Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wodór
Hmm... chciałbym wam przedstawić pewien sposób, przy pomocy którego można w domowych warunkach uzyskać dość dużą ilość wodoru (pierwiastka - jeśli ktoś nie wie) :) Do czego może nam on posłużyć? Można np. wypełnić balony, które będą się unosić (wodór jest najlżejszym pierwiastkiem).

Pamiętaj!!! Wodór z tlenem tworzą piorunująco wybuchającą mieszankę!!! Uważaj, by nie doszło do żadnego wypadaku!!! Z taką ilością, jaką "wydobędziemy", nie ma żartów!!!


No, więc do dzieła. Oto elementy, które będą nam potrzebne do naszego doświadczenia:

- jakaś butelka (1,5 l), może być plastikowa lub szklana (lepsza szklana),
- trochę wody (szklanka, może mniej)
- kawałek czegoś aluminiowego (rurka, folia, blaszka)
- NaOH (popularny "kret" - udrażniacz do rur)
- balon (do wypełnienia) :)


Ok. to chyba tyle. Teraz możemy zaczać cały proces... W końcu :) bierzemy sobie taką butelkę i wlewamy do niej trochę wody. Powiedzmy 4 - 5 centymetrów na dnie. Wsypujemy do tego udrażniacz (NaOH) do centymetra.

Uwaga!!! Substancja żrąca!!!

Podczas rozpuszczania, NaOH dość mocno się nagrzewa, więc trzeba zastosować jakąś chłodnicę. Do tego celu może nam posłużyć miska (wiadro) z zimną wodą. Gdy już nie będzie widać granulków udrażniacza, możemy umieścić w roztworze kawałek aluminium. Ile? Mniej więcej tyle samo, co "kreta". Cała substancja powinna zaczać bulgotać, co oznacza, że nie popełnilismy błędu w tak złożonym doswiadczeniu :) Z otworu na końcu butelki zacznie wydobywać się wodór. Polecam założenie balonu na gwint i przytrzymać, potem zawiazać i puscić. Fajna zabawa :)


Doświadczenie wykonuj tylko w otwartym terenie!!! Wodór mieszając się z tlenem piorunująco wybucha!!!


Pomysł zaczerpnięty ze strony http://www.mylab.prv.pl