Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wytwarzanie prochu strzelniczego
Siema!

Czy nigdy nie kusiło was, żęby coś wysadzić? Bo mnie bardzo ;P Jeśli też was korci, to zróbcie sobie proch strzelniczy :]


UWAGA!!!
NIE PONOSZĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEPRAWIDŁOWE I NIEBEZPIECZNE WYKORZYSTANIE ZAWARTYCH TU INFORMACJI!
PAMIĘTAJ, ŻYCIE MASZ TYLKO JEDNO, NIE ZMARNUJ GO!
INFORMACJE TU ZAWARTE SĄ JEDYNIE W CELACH EDUKACYJNYCH!Wbrew pozorom wykonać proch strzelniczy jest bajecznie prosto. Potrzebnych jest do tego kilka, łatwo dostępnych substancji.

Są nimi:
- siarka
- saletra potasowa lub sodowa
- węgiel drzewny (taki do grill'a)


Wszystko sprowadza się do odpowiedniego odważenia i zmieszania podanych wyżej substancji.

Jeśli chcesz, aby wszystko wyszło dobrze, zachowaj szczególną ostrożność podczas używania powstałego materiału, jak i podczas odważania poszczególnych składników.


PAMIĘTAJ! PROCH STRZELNICZY JEST MATERIAŁEM WYBUCHOWYM. W MAŁYCH ILOŚCIACH JEST W MIARE NIESZKODLIWY. W WIĘKSZYCH, W NAJLEPSZYM WYPADKU POZOSTANIESZ Z HUKIEM W USZACH, W GORSZYM BEZ PARU KOŃCZYN, W NAJGORSZYM JUŻ CIĘ TU NIE BĘDZIE.Niestety do spożądzenia dobrego prochu strzelniczego będziesz potrzebował dokładnej wagi mierzącej gramy.

Najlepsze właśniwości otrzymujemy przy proporcjach wagowych:
- 75% saletry
- 15% węgla drzewnego
- 10% siarki


I tak, gdy chcemy otrzymać 100g prochu strzelniczego potrzebujemy 75g saletry, 15 gram węgla drzewnego i 10g siarki.

Po dokładym odmierzeniu substratów, przystępujemy do ich dokładnego sproszkowania (musi to być pył, nie żadne granulki, czy proszek) i wymieszania ze sobą.

Proch strzelniczy jest już prawie gotowy.

Żeby jednak uzyskać zadowalające właściwości do powstałej mieszanki należy dodać spirytusu (w ostateczności wody destylowanej), tak aby całość miała konsystencję błota.

Następnie należy to wyszuszyć w odpowiednim pojemniku, np. na talerzu, wszystko trzeba tak rozłożyć, aby grubość substancji w pojemniku nie przekraczała 1cm. Wtedy wszystko dobrze wyschnie.

Suszenie powinno trwać przynajmniej 2 dni. Po tym czasie proch może zostać użyty lub przesuszony jeszcze dłużej.

PAMIĘTAJ!
PROCH STRZELNICZY ZAMKNIĘTY W POJEMNIKU NABIERA WŁAŚCIWOŚCI WYBUCHOWYCH.
PRÓBY ZAWSZE WYKONUJ W OTWARTYM TERENIE NA JAKIMŚ TWARDYM PODŁOŻU, NP BETONIE.


Teraz możesz przystąpić do jego próby.

Z początku usyp dość luźną kupkę prochu i podpal go, powinien gwałtownie się spalić. Pamiętaj, jeśli proch jest mocno ściśnięty w zamkniętym pojemniku, wybucha, nie pali się (w petardach jest ściśnięty, dlatego wybuchają).

Gdy już poznasz dokłądnie swoje dzieło, tzn, jak i kiedy się zapala, to możesz popróbować z jego większymi ilościami. Tylko nie przesadź.

Zdrowia i wszystkich kończyn życzę.