Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Migające LED'y

Hmm... prawdopodobnie każdy z nas zaczynał od takich prostych projektów. Umożliwiają one zapoznanie się z działaniem poszczególnych elementów, no i dość ciekawie wyglądają, a do tego można je zastosować, np. jako symulator alarmu w aucie, czy kierunkowskaz do roweru :]


Projekt pierwszy:A teraz spis elementów:

- R1, R2 - 150 ohm (zależy od koloru diody i napięcia zasilania, 150 może być)
- R3, R4 - 1k (kiloohm)
- PR1 - 470 ohm (służy do regulacji częstotliwości migania)
- C1, C2 - 470 uF
- Q1, Q2 - BC547
- BT1 - bateria, np. 4,5 V, płaska
- Z1 - przełącznik, np. hebelkowy
- LED1, LED2 - dowolne LED'y


Jest to bardzo prosta aplikacja. Dwie diody migają na przemian. Chyba nie trzeba więcej tłumaczyć. Można najpierw wykonać układ "na pajaka", by później złożyć na jakiejś płytce. Nie trzeba wytrawiać, wystarczy wywiercić dziurki i połączyć elementy za pomocą ich nóżek. Ja mam układ złożony na takiej płytce:Na skanie ( skan :D ) widać, że nie ma kondensatorów. Po prostu połączyłem je przewodami z odpowiednimi miejscami i przykleiłem od spodu płytki. To zielone to przełącznik :), zasilanie - tak samo jak kondy, przewody do odpowiednich miejsc (A, B). Zamiast potencjometru PR1 wstawiłem zwykły opornik 470 ohm.

Może się zdażyć, że diody nie będą migały lecz świeciły. Wtedy należy sprawdzić połączenia elementów, a szczególnie kondy i LED'y (przy kondach + tam gdzie ma być plus, w diodach katada, gdzie katoda, anoda, gdzie anoda). To chyba wszystko.


Projekt drugi:Elementy:

- Rezystor 1k (jeden kiloohm)
- Rezystor 10k (dziesięć kiloohmów)
- Kondensator 100uF (sto mikrofaradów, lub mniejszy, np. 22uF, 10uF)
- Układ scalony NE555
- 2 x rezystor 150 (sto pięćdziesiąć ohmów)
- Dwie diody LED

Projekt chyba również zrozumiały. Można użyć dwóch różnokolorowych diód LED. Kondensator wpływa na szybkość migania. Przy 100uF diody zmieniają się bardzo wolno. Ja zastosowałem 10uF i świeciło dość szybko. Testowałem na diodach: zielonej i żółtej. Wszystko było oki. Układ montowałem na pająka.

Należy uważać na biegunowość kondensatora i diód. (przy diodach są różnej długości nóżki. Ta dłuższa zawsze do plusa!).


Projekt trzeci:Również bardzo prosty projekt. Tyle, że zamiast bezpośrednio do nóżki układu dioda LED podłączona jest do tranzystora. 100 ohmów chroni nasz tranzystor, przed spaleniem, ponieważ NE555 potrafi dać ze 300mA, a niektóre tranzystory maja ograniczenie pradu bazy do 100mA, wiec...

Dzieki zastosowaniu tranzystora, mozemy wysterować wiecej diód. Zależy to od mocy tranzystora. Na zwykłym BC548, możemy wypróbować 5 LED'ów. Chyba, że zastosujemy jakiś tranzystor mocy, np. BD243.

Oczywiście rezystory przy diodach chronią je przez spaleniem. Należy je dobrać do posiadanych LED'ów i ich sprawności.

Reszta bez zmian z poprzedniego układu.

Spisu elementów nie podaje, bo mi sie nie chce (leń ze mnie :P )