Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Jak wgrać flash do nokii DCT-3Coraz częściej widzimy stare telefony z super odjechanymi grafikami, grami, dzwonkami oraz masą zajefajnych funkcji, takich a'la DCT-4... To jest właśnie zmodyfikowany soft (tak dla laików :). Znajdziecie ich pełno w necie, najróżniejszych maści i kolorów :)

No cóż, ale jednak jakoś trzeba to wrzucić do naszej wysłużonej (nudnej) słuchawki. Dzięki temu opisowi zamienicie swój telefon w super odjechany gadżet. :D

Dobra, więc zaczynamy.

Na początek trochę teorii (w skrócie). Więc oprogramowanie (flash, soft) składa się z trzech różnych części: MCU, PPM, EEPROM.

MCU zawiera główne polecenia do obsługi telefonu.
PPM zawiera pakiety językowe, teksty, napisy itd.
EEPROM zawiera główne dane o słuchawce. To tu jest zapisany IMEI, FAID, gry java, wiadomości graficzne, itp. itd.

Ogólnie do zmiany oprogramowania potrzeba nam MCU+PPM. EEPROM nie jest konieczny, do tego zachowamy stare ustawienia. Pliki zawierające wszystkie trzy części, to tzw. "FULL FLASH". W necie są przeważnie MCU+PPM.

Jak to rozpoznać. To jest bardzo proste. Jeśli mamy na dysku plik flash, to sprawdzamy jego rozmiar. Jeśli będzie miał pełne 2MB lub 4MB, to jest to "FULL FLASH", jeśli nie ma EEPROM'u, to jego rozmiar jest troszkę mniejszy, o jakieś 100 - 300kB, w zależności od modelu telefony. Plik powiniem mieć, jakieś 1,80MB, lub 3,31MB. Sami sprawdźcie własny back'up (to jest właśnie FULL FLASH), będzie miał 2MB lub 4MB. Proste prawda?

Powinniśmy to sprawdzać, ponieważ od tego zależy sposób wgrywania (opis dalej).

Oczywiście standardowo krótki spis:

- Rolis 4.78 (nowsze wersje się wykładają, a ta brnie do przodu :)
- DCT-3 Repair by neb (lub np. Nokia Tool)
- Kabel Flasher
- Kabel M-BUS (koniecznie M-BUS, F-BUS się NIE NADAJE)


Zaczniemy od poznania okna programu. Jeśli nie jesteś prawdziwy NEWBE, to tego nie czytaj, bo nie znajdziesz tu nic nowego.1. Read default flash size - czyli po prostu zrobienie backup'u, tj. sczytanie całego flasha z telefonu i zapisanie go do pliku. Program wykonuje kopie oprogramowania, więc po tej operacji możemy nadal operować telefonem. Soft nie zostaje usunięty. Dodatkowo, jeśli coś zrobimy nie tak, lub soft będzie zwalony, to tylko backup'em postawimy telefon na nogi z całą pewnością. Zawsze działa, chyba że będzie jakieś uszkodzenie HW (hardware, chyba nie trzeba tłumaczyć ;)
2. Read flash image from... to... - sczytanie z telefonu części lub całego) flasha, od i do adresu określonego przez nas. Przydatne, jeśli chcemy np. sczytać jakąś część, np. EEPROM.
3. Write binary buffer to flash - odwrotność tego co wyżej. Czyli wgranie części flasha od i do adresu określonego przez nas, np. jeśli chcemy wgrać pakiet językowy, tzw. PPM (tym sposobem także wgrywamy FULL FLASH)
4. Make correct choose before do something - na to należy UWAŻAĆ. Jest to bardzo ważne. W tym polu wybieramy model telefonu, jaki robimy. Nie można flashować telefonu wybierając inny model (przynajmniej nie polecam). Ja tak uwaliłem swój pierwszy telefon. 5510 sflashowałem wybierając 3310. :) zorientowałem się po fakcie. Próbowałem wgrać backup'a, ale miał 2MB, a nie 4MB :D Ale po to jest właśnie ten tutorial, byście nie popełnili tego błędu (telefon został uratowany innym softem).
5. Flash phone with MCU+PPM image buffer. - czyli rozpoczęcie flashowania słuchawki z załadowanym softem (MCU+PPM). Jednak, zanim nam się podświetli button, musimy załadować flash do pamięci programu. W tym celu wybieramy: File-->>Open wybieramy soft (koniecznie bez EEPROM, tylko MCU+PPM), po tym wciskamy strzałkę skierowaną w dół, obok czerwonego żuczka.
6. Pasek postępu - no coments
7. Okno programu - miejsce, w którym program nas powiadamia o takich różnych bajerach (kolor można zmiecić w ustawieniach)

Oki do rzeczy.

Ładujemy baterię w telefonie na full, jest to konieczne. Uruchamiamy programik Rolis 4.78. Później, wyjmujemy baterię i kartę SIM. Podłączamy kabel do kompa i do telefonu. Wkładamy baterię.

NIE WŁĄCZAMY TELEFONU

Polecam to robić w takiej kolejności. Jeśli np. najpierw podłączymy kabel, a póżniej progs, to może tela nie wykryć. Nie martwcie, się w takiej sytuacji. Po prostu uruchomcie jeszcze raz Rolisa.

Wybieramy model telefonu (4). Teraz MUSIMY zrobić backup, czyli zczytać cały flash ze słuchawki. Bez tego nie obudzimy telefonu, gdy coś pójdzie nie tak. Wybieramy przycisk (1), następuje proces zczytywania. Trwa to różnie, zależnie od szybkości kompa i modelu telefony, tak ze 3min, na moim szrocie. Na koniec pojawia się okienko do zapisu flasha. Plik save'ujemy gdzie chcemy, nie ma to znaczenia.

Teraz należy przemyśleć, czy na pewno chcemy wgrać modyfikowany soft do słuchawki i narazić się tym na niebezpieczne...obleganie zazdrosnych kumpli ;) :D

Pokaże jak wgrać MCU+PPM.

Dobra, więc po głębokich przemyślenia, gdy już zdecydowaliśmy się na straszny szantaż kolegów, zaczynamy wgrywanie softu.

Klikamy File-->>Open lub ikonkę ladowania, wybieramy plik z flashem. Później klikamy strzałkę skierowaną w dół. Podświetli nam się ikonka FLASH (5) i pojawią się nazwy softów w okienkach poniżej.Klikamy flash. Pojawi się mniej, więcej coś takiego... Oczywiście będą inne dane, te są z mojego tela...Teraz to pozostaje nam tylko czekać :D W ŻADNYM WYPADKU NIE DOTYKAJ TELEFONU!!! No może troche przesadzilem lol, ale nie polecam tego robic. Czasami mamy brudne styki i puff, po telu :D Nie martwcie się, nic się nie stanie, ale nie nalezy podnosic, skręcać kabla itp.

Gdy juz cały proces się zakończy możemy przystąpić do dalszych rzeczy. Teraz ustawimy FAID, porobimy resety, zdejmiemy simlocki i uruchominy telefon. Polecam do tego celu program NokiaTool. Jest szybki i niezawodny.Przed tym, należy wyjąć (konieczne) baterię z telefonu, przepisać gdzieś na kartkę numer IMEI (seryjny) telefonu (bez ostatniej cyfry), znajdujący się na nalepce pod baterią i włożyć kartę sim. Podłączamy kabel do kompa, do telefonu, odpalamy program, a następnie włączamy telefon. Wybieramy port, pod który podpięty jest nasz telefon. I Wciskamy "Read Phone Info", nastąpi zczytanie informacji z telefonu. Pokażą się one po lewej stronie programu w okienkach. Więc IMEI wpisujemy powyżej przycisku "Change IMEI" i wciskamy ten właśnie przycisk, następnie wciskamy "Clear SIM Locks", gotowe, simlocków już nie ma, teraz tylko "Update FAID" i "SW Reset". Telefon nam się sam zresetuje i poprosi o PIN... DZIAŁA :D :D :D :D

Można jeszcze ewentualnie włączyć lub wy wyłączyć NetMonitor. Jak ktoś nie wie, co to jest, niech zostawi to w spokoju... :D