Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Chemiczna latarka
Witam,
zapewne wielu z was oglądało jakiś film, czy czytało książkę, w której występowały tajemnicze, magiczne grzybki, które świeciły w ciemności. Tak, tak, one istnieją naprawdę. Teraz postaramy się to udowodnić, choć świecenie naszego roztworu nie będzie miało prawie nic wspólnego z tymi grzybkami, to jednak stworzymy świecący płyn, który możemy zamknąć w fiolkę i pokazać ją kolegom ;]

Przygotowałem dwie wersje chemicznej latarki:


Świecenie luminolu w obecności związków miedzi:

- roztów luminolu (0.2 g luminolu rozpuszczone w 1 litrze 1% roztworu NaOH)
- 10% roztwór wody utlenionej
- roztwór zawierający jony Cu(NH3)42+


Do dwóch porcji roztworu luminolu (po 100 ml każda) dodajemy: do pierwszej - 10 ml roztworu wody utlenionej; do drugiej - nieco roztworu zawierającego kompleksowe jony miedzi (Cu(NH3)42+). Obydwa roztwory mieszamy ze sobą. Pojawia się niebieska chemiluminescencja, która jednak szybko zanika na skutek rozkładu wody utlenionej.

Ta wersja chemicznej latarki jest praktycznie bezużyteczna. Pokazała nam jednak jak wygląda taki "magiczny roztwór" ;]


Intensywna chemiluminescencja luminolu w bezwodnych rozpuszczalnikach organicznych:

- kolba stożkowa na 500 m
- 5 g stałego KOH
- 200 ml dwumetylosulfotlenku (DMSO)
- 10 mg stałego luminolu


Do kolby wsypujemy KOH, do tego dolewamy DMSO, a następnie dodajemy luminol. Zatykamy czymś kolbę (nie polecam ręką) i mocno i intensywnie potrząsamy zawartością kolby. Trochę czasu minie, zanim mieszanina zacznie świecić (2-3 minuty), jednak jej jasność pozwala nawet na czytanie książki w zupełnej ciemności.

Czas świecenia, to około 30min. Nie należy zwiększać ilości luminolu, bo to wpływa negatywnie na jasność świecenia. Użycie NaOH zamiast KOH oraz dwumetyloformamidu (DMF) zamiast DMSO daje nieco gorsze wyniki.